Suchý zip a jeho použití. Kde všude je nepostradatelný?

Suchý zip má mnohostranné využití a to především v textilním průmyslu. Jde o kvalitní spojovací materiál, který je tvořen dvěma různými textilními částmi. Každá z těchto dvou částí má odlišný povrch a ty jsou určené ke spojování jak dočasnému tak trvalému. Jedna z vrstev má drobounké háčky a druhá zase očka, když se spojí, drží pevně při sobě.v přírodě funguje podobně jako suchý zip i například bodlák

Výhody suchého zipu

Suchý zip má v textilním průmyslu mnohostranné využití a je velmi oblíbený. Kromě oblečení se jako spojovací materiál využívá také při výrobě obuvi, kabelek, batohů, ale i stanů nebo spacích pytlů. V podstatě cokoliv jde pomocí něj spojit. Jeho největší výhody jsou v rychlé a velmi snadné manipulaci, kterou zvládnou sami i malé děti, u dětského oblečení, bund, kabátů nebo bot se také využívá snad nejvíce. Dobře také funguje i pod vodní hladinou a je velmi odolný i proti vlhkosti.
Náklady na jeho výrobu nejsou vůbec vysoké, jde tedy o levnou a snadno dostupnou záležitost. Velmi lehce se zároveň i vyrábí. Může se prát v pračce, vydrží i vyšší teploty při praní a dá se i snadno oplachovat a čistit. Oproti magnetickým spojům, které se v textilní výrobě také využívají, se dá použít i v případě, že by mohlo magnetické pole působit nějaké problémy. Jako spoj je pak velmi lehký a také se dá dobře schovat, nezabírá ani mnoho místa na látce.suchý zip se dá našít kamkoliv

Přinesli ho mimozemšťané

Ve scifi filmech Muži v černém nebo Star Trek bylo uvedeno, že jde o vynález http://www.rozhlas.cz/zelenavlna/portal/_zprava/vynalez-ktery-zmenil-svet-karl-benz-si-pred-130-lety-patentoval-auto-se-spalovacim-motorem–1578743 samotných mimozemšťanů, kteří jej na naši planetu přinesli. Ve skutečnosti to bylo mnohem jednodušší. Jde totiž o vynález pozemského člověka, konkrétně švýcarského inženýra jménem Georges de Mestral. Ten se procházel v roce 1948 po Alpách a všimnul si, že schopnost k sobě něco přilepit mají i semena lopuchu.
Za jeho vynález jsme všichni vděční, bez něj by se nám spousta věcí hůře používala. K menším jeho nevýhodám pak už jen patří snad to, že i povrch suchého zipu se při častém používání opotřebuje a pak již nelepí tak jak by měl. Zkrátka nic není dokonalé.