Nemusíte nutně kupovat nový počítač, i ten starší lze zrychlit

Na počítač připojený k Internetu se kladou stále vyšší nároky, je to způsobeno mimo jiné i webovými prohlížeči, které užírají systémové zdroje, především operační paměť. Není však třeba zbavovat se starší počítačové sestavy (stolního počítače), nebo staršího notebooku. Často pomůže i dokoupení operační paměti, je to jen malý přídavný komponent, který pořídíte za několik stovek korun.
únava u počítače
Pochopitelně je třeba pověřit instalací paměti odborníka, ne každý to zvládne, i když to není nic složitého. Jsou k tomu však zapotřebí určité znalosti.
Podobné úskalí může potkat i milovníky počítačových her. To se dá vyřešit dokoupením silnější externí grafické karty. U notebooku se moc kouzlit nedá, až na výjimky v podstatě téměř vůbec, zato u stolních počítačů to jde bez problémů. Potřebujete jen znát parametry jednotlivých komponentů, především základní desky, procesoru a operační paměti, a instalaci nové grafiky zvládne i zkušený amatér.
Zrychlení počítače také mohou napomoci i SSD diskové jednotky, mohou nahradit pevné disky, které pracují na principu kombinace mechanického otáčení diskové plotny a elektronického záznamu. SSD technologie je jakýmsi paměťovým segmentem, nic se v něm neotáčí mechanicky a tudíž zařízení pracuje mnohem rychleji. Nevýhodou je bohužel stále vyšší pořizovací cena.
dívka ve fialovém

Počítač zrychlíte i jinak. Softwarovou cestou

Kromě přidání operační paměti, grafické karty, nebo SSD systémového disku můžete využít i některých programových nástrojů, které běh operačního systému zbavují nepotřebných zbytečností. Ty vznikají např. při surfování po Internetu, při otevírání multimediálních souborů – hudby a videa, nebo při práci s textem, např. ve Wordu a v Excelu.
Měli byste občas použít i systémový nástroj pro defragmentaci disku, který poskládá k sobě jednotlivé dílky (fragmenty) souborů ukládané na pevný disk na různá místa. Vyplatí se také občas prohlédnout nainstalované programy a použít třeba Uninstaller – software, který zbytečné programy odinstaluje a vyčistí po nich i záznamy v systémovém registru.
Šikovný pomocník je i CCleaner, ten je k dispozici zdarma a je takovým komplexním úklidovým prostředkem. Poradí si s více věcmi najednou a vy pak zjistíte, že se běh operačního systému výrazně zrychlil.