V jakém závodě je jediná vítězka a rozhoduje délka koňského nosu?

Velká pardubická je jednoznačně jedním z našich nejnavštěvovanějších, a zároveň nejprestižnějším sportovním utkáním. Většina české populace zná jméno Josef Váňa a Železník. Další podrobnosti už jsou známé spíše dostihovým nadšencům. Kolem derby se ovíjí i stužka zajímavostí, jež ho dělají výjimečným.
závody koní
Nezapomenutelní koně
Zmiňovaný ryzák Železník je nejúspěšnějším koněm Velké pardubické. Na start se postavil celkem osmkrát, jako první proběhl cílovou páskou čtyřikrát. Poprvé se tak stalo v roce 1985, naposledy v roce 1992, a to s Josefem Váňou v sedle. Železník dokázal zvítězit třikrát za sebou. Nejstarším koněm, který závod vyhrál, byl čtrnáctiletý Unkas. Jména Sixteen nebo Peruán nemohou být zapomenuta.
Legenda Josef Váňa
Žokej Váňa nastoupil na start celkem osmadvacetkrát. Naposledy v roce 2014 a s koněm Tiumenem skončil na šestnáctém místě. S ním a Železníkem má na svém kontě nejvíce startů. Vyhrál celkem osmkrát. Jeho osobní vítězství ovšem nebylo pouze jeho první místo. Josef Váňa je i velmi úspěšný trenér. Koučoval devět vítězů, prvního hnědáka Cipíska v roce 1996.
dostihy
Mladý nebo starý, muž nebo žena
Věková hranice pro účast v dostihu není striktně určena. Nejmladším vítězem se stal v roce 1956 Josef Vavroušek. Ve svých devatenácti letech zvítězil v sedle Letce. Naopak nejstarší Vladimír Hejmovský byl v padesáti devíti letech spolu se Salvatorem první roku 1951. Josef Váňa si toto prvenství také téměř připsal, v roce 2011 vyhrál pár dní před devětapadesátými narozeninami. Jedinou vítězkou se stala Lata Brandisová, která si roku 1937 vybrala klisnu Normu. Ta už byla připravena do chovu.
 
Ani dostihům se rekordy nevyhýbají
V roce 1990 se postavilo na start nejvíce koní, dvacet devět. Novodobé pravidlo zakazuje start více než pětadvaceti koní. Pod deset minut zvládlo dostih jen osmnáct koní. Tento rekord poprvé zdolal právě Železník v sedle s Josefem Váňou. Absolutní rekord drží žokej Pavel Kašný s koněm Ribelino. Jejich čas je 8:56,01.
jezdci na koních

Dostihový závod steeplechase cross-country Velká pardubická začal 5. listopadu 1874. Startovalo čtrnáct koní, šest jich doběhlo do cíle. Zvítězil šestiletý Fantome s žokejem Georgem Sayersem. A největší kuriozita? Nejmenší rozdíl mezi dvěma koňmi v cíli byl jejich nos.