Budiž útulno

Několikrát jsem již od svých známých a kamarádek slyšela, jak se jim u nás líbí, že to máme takové útulné a zabydlené a moc dobře se tu cítí. Obvykle mě to překvapilo, protože jsem zrovna viděla špinavá okna, pavučiny u stropu, prach na policích a poházené věci po pokoji. Když se nad tím ale člověk zamyslí a uvědomí si, jak se vlastně u sebe doma cítí, tak jim musím dát za pravdu. Nějaký ten nepořádek nehraje roli. U nás je útulno.

útulno u krbu
Čím to je?

·         Atmosféra
Nestresuji, nepobíhám, v klidu si sednu a popovídám, čas od času něco nabídnu k pití, či jídlu. Pokud je přítomný partner, chováme se k sobě hezky, dotýkáme se, je z nás cítit láska a pohoda. Vzájemně se nepomlouváme a nekomandujeme se.

·         Osvětlení
Přes den dostatek denního světla díky velkým oknům a navečer různě umístěná tlumenější světla, která je možno rozsvěcet podle potřeby. A samozřejmě svíčky, zvláště v zimním období dokreslují krásně atmosféru.
·         Hudba
Žádná televize, která by běžela v pozadí, ale tlumená hudba. Může být rádio, kde více hrají, než mluví nebo různá Cd podle vkusu hostů, či hostitele. Nesmí ale rušit při konverzaci.
·         Teplota
Nesmí být vedro, ani zima. To je někdy těžké, protože každý člověk je nastaven jinak. Na pohovce je ale vždy k dispozici deka pro zimomřivé a je možné zapálit krb. V zimě hoří pravidelně.
lahev vína a dvě sklenice
·         Sterilita
Uklizeno, ale ne překlizeno. Musí být vidět, že v bytě někdo bydlí. Pár poházených věcí není na škodu a prach a špinavá okna nejsou večer a při světle svíček stejně vidět. Miluji návštěvy v zimní podvečery!
·         Občerstvení
Něco malého k zakousnutí, slaného i sladkého, pokud jsem hosty nezvala rovnou na večeři. Moc to nepřehánět, aby se necítili trapně, že mi to budou muset příště oplatit. Nabídnout alkoholické a nealkoholické nápoje, v zimě něco teplého, případně nějaký speciální drink podle rodinného receptu.